Türkiye-Japonya Ortak Toplantısı HK.

Sayın Üyemiz,

Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreterliğinden alınan bir yazıda; Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)'in bir yazısına atfen, DEİK/Türkiye-Japonya İş Konseyi ve İş Konseyi Karşı Kanat Kuruluşu KEIDANREN (Japonya İş Federasyonu) işbirliğinde 19 Eylül 2018 tarihinde Four Seasons Bosphorus Hotel'de ''24. Türkiye-Japonya İş Konseyi Ortak Toplantısı''nın düzenleneceği belirtilmektedir.

Anılan yazıda devamla, ABD ve Çin Halk Cumhuriyeti'nden sonra dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olan Japonya; otomotiv ve yan sanayi, imalat sanayi, gıda ve altyapı sektörlerine özel ilgi gösterildiği, 31 Aralık 2017 tarihi itibariyle ülkemizdeki Japonya sermayeli firma sayısı 200 civarında olduğu, 2002-2017 dönemi içerisinde ülkemizdeki Japon doğrudan sermaye yatırımlarının tutarı yaklaşık 2,2 milyar ABD Doları olduğu iletilmekte olup, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından sağlanan krediler ile Haliç Köprüsü, Hasan Uğurlu Barajı ve HES, Altınkaya Barajı ve HES ile Marmaray gibi çok önemli projelere finansman sağlandığı bildirilmektedir.
Yazıda ayrıca, söz konusu toplantıya enerji, elektronik, makine, otomotiv ve lojist ik sektörleri başta olmak üzere Japonya'dan üst düzey 70 iş insanının katılım sağlayacağı ifade edilmektedir.

Bu kapsamda, bahse konu toplantıya katılmak isteyen firmaların en geç 14 Eylül 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/706/10510 bağlantısında yer alan katılım formunu doldurmaları gerektiği belirtilmektedir.

Bilgilerinizi rica ederim.

EKLER:
1. Heyet Listesi (3 Sayfa)
2. Japon İş İnsanları Katılımcı Listesi (5 Sayfa)