53.Sfax Uluslararası Fuarı

Sayın Üyemiz,

 

T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünden alınan bir yazıda, Dışişleri Bakanlığından iletilen bir yazıya atfen 18 Haziran - 2 Temmuz 2019 tarihleri arasında Sfax/Tunus'da “53.Sfax Uluslararası Fuarı”nın düzenleneceği, hane halkı tüketim ürünlerine yönelik olan söz konusu fuarın iki hafta boyunca günde 20.000'den fazla ziyaretçi çeken yıllık alışveriş ve eğlence festivali niteliğinde olduğu ve bu yılki fuarın bilhassa dost ve kardeş ülkelerin katılımına odaklanacağı bildirilmektedir.

           

Yazının devamında, “Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin 2017/4 Sayılı Karar” kapsamındaki desteklerden yararlanılabilmesi için, katılım sağlanacak fuarların T.C. Ticaret Bakanlığı internet sitesinde yer alan “Desteklenecek Yurtdışı Fuarlar Listeleri'nde yer alması gerektiği,  

 

Ancak anılan fuarın genel nitelikte olması hasebiyle Bireysel Katılımı Desteklenen Sektörel Fuarlar listesinde yer almadığı ve T.C. Ticaret Bakanlığı organizatörlerinin milli katılım talebinin de olmaması nedeniyle adı geçen fuarın destek kapsamına alınmasının mümkün bulunmadığı da ayrıca ifade edilmiştir. Adıgeçen fuara katılmayı planlayan firmalarımızın bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

Bilgilerinizi rica ederim.