ABD'nin İran'a Yönelik Yeni Yaptırımları Hk.

Sayın Üyemiz,

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreterliği'nden alınan bir yazıda; Ekonomi Bakanlığı'ndan gelen, Dışişleri Bakanlığı'nın bir yazısına atfen, ABD'nin, İran'ın balistik programına destek sağlayan 7 kişi ve kuruluş hakkında yaptırım kararı aldığı bildirilmektedir.

 

Yazıda ayrıca yaptırım kararının, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın insan hakları ile bağlantılı konular nedeniyle yaptırım kapsamına alınan İran vatandaşları ya da aile bireyleri hakkında ABD Kongresine ilettiği altı aylık raporla aynı zamanda açıklandığı ifade edilmektedir.

 

Anılan raporla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan basın bilgi notuna ve yaptırım kapsamına alınan kişi ve kuruluşlara ait bilgilere ABD Hazine Bakanlığının aşağıdaki bağlantılarından erişim sağlanmaktadır.

 

ABD ve AB'nin kabul ettikleri tek taraflı yaptırım karar ve uygulamalarının Türkiye açısından hukuki bağlayıcılığı bulunmamakta, ancak ABD yaptırımlarının sınır aşan etkiye sahip olması nedeniyle, yaptırım altına alınacak kişi ve kuruluşlarla iş akdine girecek firma ve kuruluşların dolaylı olarak yaptırımlardan etkilenme olasılığı bulunmaktadır.

 

Bilgilerinizi rica ederim.

 

 

- https://www.treasury.gov./press-center/press-releases/Pages/sm0088.aspx

- https://www.treasury.gov/resource-center/sanctions/OFAC-Enforcement/Pages/20170517.aspx