"Türkiye - İran İş Konseyi Ortak Toplantısı”, 17 - 19 Nisan 2018, Tahran

 

            Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)'ten alınan yazıda, T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci'nin İran İslam Cumhuriyetine ziyareti vesilesiyle, 17 – 19 Nisan 2018 tarihleri arasında Tahran – İran'a bir özel sektör heyet ziyareti düzenleneceği bildirilmektedir. Anılan ziyaret kapsamında İran Ticaret, Sanayi, Madenler ve Ziraat Odaları Birliği ile “Türkiye – İran İş Konseyi Ortak Toplantısı” ve ikili iş görüşmeleri öngörüldüğü iletilmektedir.

           Yazıda devamla, P5+1 ülkeleri ile İran arasında yapılan görüşmeler ve İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılması ile birlikte İran'da başta enerji, petrokimya, madencilik, inşaat, perakende, lojistik ve turizm/otelcilik olmak üzere birçok sektörde yeni işbirliği fırsatları doğduğu, bu fırsatların değerlendirilmesi ve Türk firmalarının İran pazarında daha aktif yer alarak önümüzdeki iki yıl için belirlenmiş olan karşılıklı 30 milyar dolarlık ticaret hedefinin yakalanabilmesi adına söz konusu toplantının büyük önem arz ettiği bildirilmiştir.

         Devamla, İran ile başlıca ihracat kalemleri ağaç ürünleri, otomotiv ve altın iken; önde gelen ithalat kalemleri ise kimyasallar, işlenmemiş çinko ve alüminyum olduğu, İran'ın Türkiye'nin Orta Asya pazarlarına ulaşımında en kısa güzergah olduğu ve Türkiye ve İran arasında 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girmiş olan Tercihli Ticaret Anlaşması (TTA)'nın bulunmakta olduğu aktarılmıştır.  

        Bu çerçevede, söz konusu ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/658/10788  adresinde yer alan anketi 16 Nisan 2018 Pazartesi günü mesai bitimine kadar doldurmaları rica olunur.

 

Ek: Taslak Program  

    

İlgili Kişiler:

Akın Dıblan, 0212 339 50 28, adiblan@deik.org.tr

Aziz Toprak 0212 339 5029, atoprak@deik.org.tr