Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması 3.Yıl Başvuruları Hk.

         Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreterliği (TİM)' den alınan bir yazıda, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda TİM tarafından 2016 ve 2017 yıllarında gerçekleştirilen “Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması” 3.'sü için başvuru süreci Mayıs ayı itibari ile başladığı bildirilmektedir. 

          Yazıda devamla, Hizmet ihracatçısı firmaların katılımları ile beyan usulüne göre yürütülecek ve gerektiğinde firma beyanını destekleyici ek belge talep edilecek olan “Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması” ile hizmet sektörlerinde ihracat gerçekleştiren firmaların 2017 yılında gerçekleştirdikleri hizmet ihracatı ile sıralanarak kamuoyunun bilgisine sunulacağı iletilmektedir.

           Öte yandan, araştırmaya başvuruların; telekomünikasyon, bilgisayar ve bilgi hizmetleri, müteahhitlik hizmetleri, eğitim hizmetleri, sağlık hizmetleri, turizm ve seyahat ile ilgili hizmetler, eğlence ve kültür hizmetleri, yolcu taşımacılığı hizmetleri, yük taşımacılığı ve lojistik hizmetleri, mali hizmetler ve diğer iş hizmetleri kategorilerinden yapıldığı ifade edilmektedir.

          Diğer taraftan, araştırmaya başvuran hizmet ihracatçılarının hem kendi sektörü içerisindeki konumunu hem de genel sıralamasını ücretsiz olarak görmüş olacağı, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da, sektörün ilk 3 firması ile Türkiye genelinde ilk 10'a giren firmalara ve belirli sektörlere özel ödüller verilecek olup ilk 500'e giren hizmet ihracatçılarına sertifika gönderimi yapılacağı ve araştırma sonucunda bir kitap yayınlanacağı belirtilmektedir. “Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması” başvuruları   http://www.tim.org.tr/tr/500.html adresinden, 31 Ağustos 2018 tarihine kadar ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.

           Bu çerçevede, 2023 ihracat hedefleri doğrultusunda, Türk hizmet sektörünün gelişiminin görülmesine ve potansiyelinin ortaya çıkarılmasına katkıda bulunmak adına, üyelerimizin araştırmaya katılım sağlaması hususunda bilgileri rica olunur.