S. ARMAĞAN VURDU
GENEL SEKRETER

Değerli Üyelerimiz;

Sizlerin kıymetli emekleri sayesinde 2017 yılını 157.1 Milyar Dolar ihracat ile kapatmış bulunuyoruz. Bu sonuçla birlikte Cumhuriyet tarihinin en iyi ikinci yıllık ihracat rakamına ulaştık. Toplam ihracattaki %27.8'lik payıyla İMMİB lider Birlik olma özelliğini sürdürmeye devam ediyor. Türkiye 'nin gelişmekte olan ekonomisine sağladıkları katkılardan ötürü tüm üyelerimize teşekkür ediyorum.

İMMİB, 2017 yılında Dünya'nın 36 farklı ülkesinde düzenlediği 23 Ticaret Heyeti ve 23 İnfo Stand katılımı, 20 yurtdışı fuara Milli katılım, 51 Alım Heyeti organizasyonu sayesinde ihracatçılarımıza uluslararası pazarda rekabet gücünü artırmada ve yeni pazarlar bulmalarında destek oldu. Bu amaçla düzenlediği 2 Ar&Ge Proje Pazarı ve 24 Ur-ge Projesi ile 2017 'de “En çok Ur-ge Projesi Düzenleyen Birlik” oldu.

Yıl boyunca yapılan 5 Çalıştay'da siz değerli ihracatçılarımız ile sektörlerimizin geliştirilmesi yönünde çalışmalar yapıldı, düzenlenen 19 Seminer ve 18 Konferans aracılığıyla da üyelerimizin ihracattaki her türlü gelişmeden haberdar olmaları sağlandı.

2017 yılında siz değerli üyelerimizin ihtiyaçlarına yönelik 161 eğitim düzenlenerek, hem işle ilgili hem de kişisel gelişimlerine katkıda bulunuldu.

Sektörlerimizin düzenlemiş olduğu 5 Tasarım Yarışması ile katma değerli ürün üretimine destek olundu. Düzenlenen 10 ödül töreni ile sizlerin başarıları taçlandırıldı.

Sizlerin de değerli katkılarıyla 2018 yılında da hız kesmeden çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yurtiçinde ve yurtdışında üyelerimizin her türlü ihtiyaçlarında yanlarında olacak ve yeni rekorlara sizlerle birlikte koşacağız.