S. ARMAĞAN VURDU
GENEL SEKRETER

Değerli Üyelerimiz,

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) kurumsal kimliğimizin bir parçası olan yeni internet sitemiz daha dinamik, interaktif ve kullanıcı dostu olarak sizlerin hizmetinize sunulmuştur. Bu platform üzerinden ticaret ve alım heyeti organizasyonları, tasarım ve Ar-Ge proje pazarı yarışmaları, ulusal ve uluslararası fuar ile sergiler, Ur-Ge takımları ve pazar araştırmaları gibi Birliklerimizin faaliyetlerinden haberdar olabilecek; güncel ticari-ekonomik gelişmeleri ve sektör haberlerini inceleyebileceksiniz. Ayrıca, ihracatçı firmalarımızı yakından ilgilendiren, Ekonomi Bakanlığınca yürütülen ihracata yönelik destek ve devlet yardımları uygulamalarına ilişkin güncel bilgiler ile ilgili mevzuattaki değişikliklere tek bir kanaldan ulaşabileceksiniz.

Birliğimiz bünyesindeki 6 sektöre ilişkin ihracat verileri ve sektör analizlerini dönemsel olarak sizlerle paylaşma niyetindeyiz. Bu doğrultuda, öncü birlik olma misyonunu üstlenen İMMİB üye firmalarımızın dünyadaki ve ülkemizdeki önemi hakkında sizleri bilgilendirmek isterim.

2015 yılı dünya sıralamasında, ülkemizin ihracatı 143,8 milyar USD ile 31. sırada yer alırken, İMMİB 37,1 milyar USD tutarında ihracat ile Kolombiya ve Yunanistan gibi ülkeleri geride bırakarak dünyada 54. sırada konumlanmıştır. 2016 yılının ilk 10 ayında ise 175'ten fazla ülkeye ihracat yapan İMMİB üye firmaları, Türkiye ihracatında %27'lik paya sahip olarak 28,7 milyar USD ihracat gerçekleştirmiştir. Öte yandan, TİM verilerine göre ülkemizde toplam 65 bin ihracatçı firma bulunurken yaklaşık her 3 firmanın 1'i İMMİB üzerinden ihracatlarını gerçekleştirmektedir. Böylece, siz değerli üye firmalarımız ile birlikte Birliğimiz, gerçekleştirilen ihracatın büyüklüğü ve niteliği açısından ülkemizin önemli ihracat aktörleri arasında yer almaktadır.

Siz değerli üyelerimiz ile yeni başarılara imza atmak adına proaktif bir yönetim anlayışı benimsemekteyiz. 2023 hedefleri doğrultusunda bizlere düşen görevin bilincinde olarak, ortaklaşa yaptığımız faaliyetlerimize devam edeceğiz. Bu süreçte yeni internet sitemizi ziyaret ederek gelişmeleri takip etmenizi ve çalışanlarınızın donanımlarını geliştirmeye yönelik eğitimlerimize katılmanızı arzu ediyoruz.