S. ARMAĞAN VURDU

Değerli Üyelerimiz;

Eylül ayı ihracatımız geçen yılın aynı ayına kıyasla % 22,6 artışla 14,5 milyar dolar seviyesinde, tarihin en yüksek “Eylül ayı ihracat rakamı” olarak gerçekleşti.  Ocak ayından bugüne dek gerçekleşen ihracat rakamı ise yaklaşık 120 milyar dolar olarak açıklandı. İthalat rakamının da geçtiğimiz yılın Eylül ayına göre % 18,1 azalarak 16,4 milyar dolar olarak gerçekleşmesiyle ihracatın ithalatı karşılama oranı %88,4 oldu.

Eylül ayında İMMİB'in toplam ihracattaki payı %30.87 'ye ulaştı. İMMİB sektörleri, ihracatın en büyük paya sahip ilk 10 sektörü arasındaki yerini koruyor. Birliğimiz sektörlerinin gerçekleştirdikleri ihracat rakamları ise şöyledir; Kimyevi Maddeler ve Mamulleri 1,5 Milyar dolar, Çelik 1,4 Milyar dolar, Elektrik Elektronik 1,1 Milyar dolar, Demir ve Demir Dışı Metaller 645 Milyon dolar, Mücevher 591 Milyon dolar, Maden 365 Milyon dolar.

Eylül ayını rekorla kapatırken, Ekim ayında da siz ihracatçılarımızın global pazarlarda daha etkin şekilde yer almaları, farklı pazarlar tanımaları için çeşitli etkinlikler gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

Çelik İhracatçıları Birliğimiz ile 16 - 18 Ekim tarihlerinde Fastener Polonya Fuarı'na katılarak Türk Çelik sektörünü uluslararası piyasalarda temsil edeceğiz.

Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliğimiz ile Ekim ayı içerisinde Rusya ve Senegal - Fas Ticaret Heyetleri'ni gerçekleştireceğiz.

Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliğimiz ile 4 – 7 Ekim tarihlerinde Kids Turkey Fuarı'na info stand ile katılacağız , 21 - 25 Ekim tarihlerinde Katar'a ticaret heyeti gerçekleştireceğiz, aynı zamanda 23 – 26 Ekim tarihlerinde Kauçuk Sektörü, 31 Ekim - 3 Kasım tarihlerinde Ambalaj ve Gıda Sektörü,  24 – 27 Ekim tarihlerinde ise Boya Sektörü alıcılarını İstanbul'da ağırlayarak Türk ihracatçılarımızı uluslararası pazarlardaki alıcılarla buluşturacağız.

Maden İhracatçıları Birliğimiz ile 24 - 27 Ekim tarihlerinde Bursa Blok Mermer Fuarı' na katılacağız, 28 Ekim 2 Kasım tarihleri arasında Hindistan'a doğal taş sektörel ticaret heyeti gerçekleştireceğiz.

Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliğimiz ile 9 - 11 Ekim tarihlerinde İngiltere'nin en büyük yapı fuarlarından olan UK Construction Week'e milli katılım düzenleyeceğiz,  Bakiel Sektörü için Çin'de Canton Fair' e UR-GE fuar ziyareti gerçekleştireceğiz, Almanya'da ise Glastec Fuarı'nı ziyaret edeceğiz.

Mücevher İhracatçıları Birliğimiz ile 11 - 14 Ekim tarihleri arasında sektörün en önemli alım heyetlerinden biri olan Istanbul Jewelry Show'da birçok uluslararası ziyaretçiyi siz değerli ihracatçılarımızla ağırlayacağız.

Hizmet İhracatçıları Birliğimiz ile 11 - 13 Ekim tarihlerinde Ankara'da Lojistik Fuarı'na info stand katılımı gerçekleştireceğiz, 22 Ekim tarihinde ise Sağlık Sektörü Çalıştayı ile sektör çalışmalarına devam edeceğiz.

İMMİB olarak,  8 - 10 Ekim 2018 tarihleri arasında Katar/Doha'da düzenlenen IPEC Fuarı'na sektörlerimizi temsilen info stantla iştirak edeceğiz ve aynı zamanda 29 Ekim - 2 Kasım tarihleri arasında, Küba/Havana'da düzenlenen FIHAV Fuarı'nda, ülkemizi ve sektörlerimizi temsilen Türkiye Markası Standı ile katılım göstereceğiz.

İMMİB bünyesinde Ocak – Eylül döneminde düzenlenen 122 eğitime 1630 üye firma temsilcisi katılmış olup, eğitimlerimize Ekim ayında da hız kesmeden devam edeceğiz.

Yıl boyunca ihracatçılarımızın gösterdiği üstün başarının yılın son çeyreğinde de devam etmesi temennisiyle başarılar diliyorum.