Eylül Ayı Etkinliklerimiz

S. ARMAĞAN VURDU

Değerli Üyelerimiz,

Uluslararası sektörel etkinliklerin yoğun olduğu, bu bağlamda İMMİB olarak takvimi oldukça dolu bir aya giriyoruz.

Dünyanın en büyük mücevher fuarı olarak gösterilen “September Hong Kong Jewellery & Gem Fair” fuarına, Mücevher İhracatçıları Birliğimizin organizasyonu ile bu yıl 11'inci defa milli katılım sağlayacağız. Katılımcı ve ziyaretçi bazında en iyi istatistiklere sahip mücevher fuarı olan Eylül Hong Kong Mücevher Fuarında geçtiğimiz yıl 4 bine yakın katılımcı firma stand açmış ve 60 bine yakın toptan ve perakendeci mücevher alıcısı fuarı ziyaret etmişti. Türk firmalarının da fuara ilgisinin ve katılımının artarak devam ettiğini görüyoruz. Bu yıl 14-18 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek olan fuara 65 üyemiz milli katılım organizasyonu dahilinde, 18 üyemiz de bireysel olarak katılacak. 83 İMMİB üyesi katılımcısı ile Hong Kong'da bugüne kadar yapılan tüm sektörel fuarlar arasında en fazla Türk katılımcının iştirak edeceği fuar olma özelliğini taşımakta.

İDDMİB tarafından alüminyum, bakiel, mutfak ve yapı sektörleri özelinde URGE projeleri yürütülmekte. Projeler kapsamında eylül ayında, endüstriyel mutfak sektörü için potansiyel taşıyan Meksika ve Şili'ye ve yapı sektörü için büyük bir pazar olduğuna inandığımız Etiyopya'ya sektörel ticaret heyetleri gerçekleştireceğiz.

Section 232 ile yoğun gündem oluşturan ve dalgalanmanın arttığı çelik ve alüminyum sektörleri eylül ayı içerisinde yıllık konferanslarında bir araya gelecek. Alüminyum sektörünün Avrupa'daki en büyük etkinliği olan International Aluminum Conferance, 12-14 Eylül tarihlerinde Berlin'de düzenlenecek. 400 kadar alüminyum alıcı ve satıcısının katılımı ile gerçekleşecek konferansta İDDMİB olarak yer alacağız. Uzun çelik üreticileri için yılın en önemli küresel pazar değerlendirme ve networking etkinliği olan SteelOrbis 2018 Güz Konferansı ve 79. IREPAS Toplantısına ise 16-18 Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul ev sahipliği yapıyor. 2018 yılının Uluslararası İnşaat Demiri Üreticileri ve İhracatçıları Birliği'nin (IREPAS) kuruluşunun 35'inci yılı olması nedeniyle de ayrı bir önem taşıyan konferansa Çelik İhracatçıları Birliğimiz info stand ile katılacak. 2013 yılında da İstanbul'da düzenlenen konferansa 44 ülkeden 500 sektör temsilcisi katılmıştı.

Ayın sonunda ise doğal taş ihracatçılarımız “Marmomacc 2018 International Exhibition of Stone Design and Technology” fuarı için İtalya'nın Verona şehrinde olacaklar. Geçtiğimiz yıl 56 ülkeden 1636 katılımcı firmanın bulunduğu ve 68 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapan, sektöründe dünyanın en büyük ve en köklü fuarlarından olan Marmomacc bu yıl 26-29 Eylül tarihlerinde, 53'üncü defa düzenlenecek. Fuara, İMİB organizasyonu ile 9'uncu kez milli katılım sağlayacağız. 52 firmanın bulunacağı Türkiye pavilyonunun yanı sıra ayrıca tasarlanan, ülkemizin tanıtımına yönelik 60 metrekarelik Türkiye standında da çeşitli üst düzey görüşmeler ile ikili iş görüşmelerine ev sahipliği yapacağız.

İMMİB çatısı altındaki sektörlerde yükselen pazarları ve tüketici trendlerini takip etmek, ilişki ağımızı güçlü tutmak için, ülkemizin önemli sektörlerini temsil eden ihracatçı birlikleri olarak global sektör büyüklerinin katıldığı fuarlara ziyaretler gerçekleştireceğiz. Tüketici elektroniği alanında önde gelen bir fuar olan Berlin'deki IFA 2018'e ve son teknolojilerin dünyaya tanıtıldığı Hannover Messe USA fuarlarına TET olarak ziyaret gerçekleştireceğiz. En önemli otomotiv yedek parça fuarlarından biri olan ve 274 Türk firmanın katılacağı Frankfurt'taki Automechanika fuarı ve bağlantı elemanları ile ilgili olarak bu yıl ilk defa düzenlenecek olan Milano'daki Fastener fuarına İDDMİB olarak ziyaret gerçekleştireceğiz. Ayrıca, Metalik Fikirler Arge Proje Pazarı'nda ilk üçe giren ve mansiyon alan tasarımların sahiplerinin ödül olarak raylı sistem teknolojilerine yönelik bir fuar olan InnoTrans 2018'i ziyaretlerini sağlayacağız.

Üzerinde yoğun emek sarf edilen bu organizasyonların ülkemiz ihracatına katkısının büyük olacağına inanıyor; ihracatçılarımızın çabaları, etkinliklerimize katılımları ve edindikleri faydanın en üst seviyede olmasını temenni ediyorum.