S. ARMAĞAN VURDU

“Birlikte daha iyi bir dünya hayal etmekten daha fazlasını yapabiliriz; onu tasarlayabiliriz.”

Dünya Tasarım Örgütü

 

Bu yılın Nobel Ekonomi Ödülünü, sürdürülebilir kalkınma ve sürdürülebilir ekonomik büyümenin nasıl başarılabileceğine yönelik modeller tanıtan iki ekonomist paylaştı: Yale Üniversitesi'nden William Nordhaus ve New York Üniversitesi'nden Paul Romer. Nordhaus, ekonomi ve iklim arasındaki etkileşimi tanımlayan ilk nicel model ile ödüle layık görüldü; Romer ise araştırmaya ve inovasyona dayalı büyüme modellemesi çalışmaları için ödül aldı. Modern çağın ayırt edici özelliği olan inovasyonun ivmesinden etkilendiği için büyüme teorisi çalıştığını dile getiren Romer, ulusların, araştırmaya yatırım yaparak, inovasyonu ödüllendirerek, fikri mülkiyeti yasalarla yöneterek inovasyonu teşvik edebileceği ve ekonomik büyümenin gerçekleşebileceği fikrini geliştirdi. Yönetimlerin inovasyona ve katma değere teşvik politikalarındaki farklılıkların, ekonomik büyümedeki farklılıkları açıklayabildiğini ileri sürdü.

İMMİB olarak biz de, inovasyonun ihracat potansiyelini arttırmadaki önemini benimseyerek Ticaret Bakanlığını desteklerinden faydalanarak Türk firmalarını ve tasarımcılarını teknolojide tasarım ile fark yaratmaya teşvik etme amacıyla tasarım yarışmaları düzenliyoruz. Her yıl farklı olan ve trende uygun olarak belirlediğimiz yarışma temaları ile de hem tasarımcılarımıza hem ihracatçılarımıza ilham vermeyi amaçlıyor; inovasyon odaklı bir neslin oluşmasına katkı sağlama hedefi ile yarışmalarımız vasıtasıyla tasarımı sanayi ve ihracatla buluşturuyoruz.

İMMİB çatısı altındaki ihracatçı birliklerince 5 adet tasarım yarışması düzenlenmekte:

  • İDDMİB, İKMİB ve TET ortaklığında gerçekleşen metalden mamul ürünler, plastikten mamul ürünler, elektrikli/elektronik ürünler kategorilerinde ve her yıl değişen bir özel konsept kategorisinde düzenlenen İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları;
  • İDDMİB tarafından bağlantı elemanları, kilitler, el aletleri ve mobilya aksesuarları sektörüne yönelik düzenlenen Birlikte Tasarlayalım Yarışması;
  • İDDMİB ve İKMİB ortaklığında düzenlenen Metal ve Plastik Ambalaj Yarışması;
  • JTR tarafından düzenlenen JTR Mücevher Tasarım Yarışması;
  • İMİB tarafından düzenlenen Doğal Taş Tasarım Yarışması.

 

JTR Mücevher Tasarım Yarışmasının Ödül Töreni her yıl büyük katılımlı bir alım heyeti organizasyonu düzenlenen mart ayındaki Istanbul Jewelry Show'da yapılıyor; 10. JTR Mücevher Tasarım Yarışmasının ödülleri 2018 yılı Mart ayında sahiplerini buldu. İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları 2018 Ödül Töreni, İDDMİB 2. Birlikte Tasarlayalım Ödül Töreni ve İMİB 7. Doğal Taş Tasarım Yarışması Ödül Töreni ise, Kasım ayı içerisinde Türkiye Tasarım Haftası'nda gerçekleşecek.

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından bu yıl 3'üncü defa düzenlenecek olan Türkiye Tasarım Haftası (Design Week) kapsamında, 16- 18 Kasım 2018 tarihleri arasında, İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde endüstriyel tasarım, moda, görsel iletişim tasarımı, mimari gibi birçok alanda dünyaca ünlü isimlerin panel ve konferansları gerçekleşecek; yerli ve yabancı tasarım ofislerinin, sanatçıların, üniversitelerin, tasarım okullarının sergileri ve özel hazırlanmış enstalasyonları yer alacak. Tüm ihracatçı birliklerinin düzenlemiş olduğu tasarım yarışmalarının finalist ürün ve projeleri de 3 gün boyunca Türkiye Tasarım Haftası'nda (Design Week) sergilenecek.

Türkiye'nin tasarım gücünü dünyaya tanıtmak ve tasarımın ekonomideki rolüne dikkat çekmek amacıyla yapılan ve global nitelikte bir etkinlik olan Türkiye Tasarım Haftası'na (Design Week) tüm üyelerimiz davetlidir. Detaylı bilgi ve program www.designweekturkey.com adresinden edinilebilmektedir.

Kasım ayında “tasarım”da buluşmak dileğiyle,