Mutfak Sektörü Yurt Dışı Faaliyetleri

S. ARMAĞAN VURDU
GENEL SEKRETER

Sofra ve mutfak eşyaları sektörü dünya ihracatı 2016 yılında 148,2 milyar USD olarak gerçekleşti. Çin, Almanya, İtalya, Meksika ve ABD'nin ardından Türkiye 3,9 milyar USD sektör ihracatı ile dünyada %2,7 pay alarak 6. sırada yer aldı.

Mutfak sektörü ürün grupları elektrikli küçük ev aletleri, endüstriyel mutfak grubu, metal, cam, plastik, porselen-seramik, ağaçtan mutfak eşyaları, hediyelik ve süs eşyalarından oluşuyor. Sektörün URGE faaliyetlerini Genel Sekreterliğimiz bünyesindeki İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) ve İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) sürdürüyor.

Turkish Housewares UR-GE Projesi, İKMİB bünyesinde EVSİD'in desteğiyle yürütülmüş olup 62 sektör firmasının katılımıyla oluşturuldu. “Yurtdışı İş Görüşmelerinde Maksimum Verim Alma” ve “Kurumsal Performans Ölçme Sistemleri Yönetimi” eğitimleri alan firmalarımız ile 2016 yılında Endonezya, Singapur, Vietnam, Fransa, Peru ve Meksika'ya ticaret heyetleri düzenlendi.

İDDMİB'in ZÜCDER işbirliği ile yürüttüğü “Türk Ev ve Mutfak Eşyaları Yurtdışı Pazarlama Takımı” projesi ilk olarak Eylül 2012'de başladı. Proje kapsamında Amerika kıtasında, Uzak doğuda ve Afrika'da 18 farklı ülkede ticaret heyeti gerçekleşti. Ekonomi Bakanlığının “İyi Uygulama Örnekleri ve Başarı Hikâyeleri” kitapçığında yer alan projenin 2. ayağı Eylül 2015'ten buyana yine ZÜCDER işbirliği ile yürütülüyor. İDDMİB bünyesinde olan bir diğer URGE projesi de TUSİD işbirliği ile Mart 2016'da başlayan “Endüstriyel Mutfak Sektörü Yurtdışı Pazarlama Takımı”. Proje kapsamında 48 katılımcı firmaya yurtdışı pazar eğitimleri verilmesinin ardından 06-11 Mayıs 2017 tarihleri arasında Güney Afrika'daki Food & Hospitality Africa 2017 fuarına katılım gerçekleşti.

Birliklerimiz tarafından URGE proje faaliyetlerinin yanı sıra, milli fuar katılımları ile de mutfak sektörü destekleniyor. Sektör ihracatımızın %54'ünün Avrupa Birliği ülkelerine yapılıyor olması, bölgedeki fuarların sektör adına büyük önem taşıdığına işaret ediyor.

05-09 Şubat 2017 tarihleri arasında İngiltere'nin Birmingham şehrinde düzenlenen ev ve mutfak eşyaları, hediyelik eşya, ev ve bahçe dekorasyonu, oyuncak konularında yerel distribütör, toptancılar ve perakende zincirleri satınalmacılarının ziyaret ettiği önemli fuarlardan biri olan “Spring Fair 2017” fuarının ülkemiz milli iştirak organizasyonu bu yıl ilk kez Birliğimizce gerçekleştirildi. Hemen ardından 10-14 Şubat 2017 tarihleri arasında Almanya'nın Frankfurt şehrinde düzenlenen ev ve mutfak eşyaları, dekorasyon, hediyelik ürünler ve aydınlatma konularında sektörün önde gelen firmalarının yeni ürün ve tasarımlarını ilk olarak piyasaya sundukları “AMBIENTE – Internationale Frankfurter Messe” fuarının ülkemiz milli iştirak organizasyonu bu yıl 22. kez Birliğimizce gerçekleştirildi.

Sektörün yurt dışı faaliyetleri ile paralel olarak ihracat performansı da artış kaydediyor. 2003 yılında 1 milyar USD olan Türkiye mutfak eşyaları ihracatı, 2016 yılında 3,9 milyar USD gerçekleşti. Önümüzdeki dönemde, Türkiye'nin dünyadaki sektör ihracat sıralamasının 4'e yükselmesi hedeflenirken, Genel Sekreterliğimize düşen görevin bilincinde olarak tüm faaliyetlerimiz ile değerli üyelerimize en iyi şekilde hizmet vermeye devam edeceğiz.