Sık Sorulan Sorular

SIK SORULAN SORULAR

 

  • Neden üye olmalıyım?

İhracat yapacak gerçek veya tüzel kişilerin ihraç edecekleri malın ait olduğu sektörde faaliyet gösteren Birliklere üye olmaları 5910 Türkiye İhracatçılar Meclisi İle İhracatçı Birliklerinin Kuruluş Ve Görevleri Hakkında Kanun gereğince zorunludur.

Ayrıca, Birliklerin faaliyet konusunda yer alan ihracatı kayda aldırmak, UR-GE projelerine, yurtdışında düzenlenen fuarlara, sektörel ticaret heyetlerine, alım heyetlerine, pazar araştırmalarına, eğitimlere katılım gibi hizmetler için de Birliklere üye olunur.

         Giriş aidat ücreti ne kadardır?

Giriş aidatı Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği, Çelik İhracatçıları Birliği, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği, İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, Mücevher İhracatçıları Birliği, ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği için 200 TL'dir.

Hizmet İhracatçıları Birliği giriş aidatı brüt asgari ücretin 5 katıdır. (2018 yılı için bedel 10.150,00 TL'dir) Firmalar YMM veya SMM'den cari yıldan önceki yıl hizmet ihracatlarının 10 milyon ABD $'ın altında olduğunu tevsik eden ıslak imzalı ve kaşeli yazıyı Birliğe sunmaları halinde giriş aidatları brüt asgari ücretin 4 katı (2018 yılı için bedel 8.120 TL'dir)  olarak güncellenecektir.

 

  • Yıllık aidat ücreti ne kadardır?

Yıllık aidat Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği, Çelik İhracatçıları Birliği, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği, İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, Mücevher İhracatçıları Birliği, ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği için 100 TL'dir.

Hizmet İhracatçıları Birliği yıllık aidatı brüt asgari ücretin 5 katıdır (2018 yılı için bedel 10.150,00 TL'dir). Firmalar YMM veya SMM'den cari yıldan önceki yıl hizmet ihracatlarının 10 milyon ABD $'ın altında olduğunu tevsik eden ıslak imzalı ve kaşeli yazıyı Birliğe sunmaları halinde yıllık aidatları brüt asgari ücretin 4 katı (2018 yılı için bedel 8.120 TL'dir)  olarak güncellenecektir.

 

  • Firma bilgilerimi nasıl güncelleyebilirim?

immib@immib.org.tr adresine iletişim bilgileri değişikliği gönderilerek güncelleme yapılabilir.

 

  • Firma nevi değişikliğinde hangi evraklar gerekir?

immib@immib.org.tr adresine dilekçe, imza sirküleri, değişikliği gösteren ticaret sicil gazetesi ve yeni vergi levhasının gönderilmesi yeterlidir.

 

  • Birliğiniz üyeliğinden nasıl istifa ederim?

immib@immib.org.tr adresine üyelikten çıkış talebi olan dilekçe ve imza sirkülerinin gönderilmesi yeterlidir.

 

  • Genel Sekreterliğiniz bünyesindeki herhangi bir Birliğe üyeliği bulunup istifa etmiş olan firmalar yeniden üye olabilir mi?

Daha önce Genel Sekreterliğimiz bünyesindeki herhangi bir Birliğe üyeliği bulunup istifa etmiş olan firmaların yeniden üye olmak istemesi durumunda, varsa mevcut borçlarını ödeyip üye olmak için dilekçe, imza sirküleri ile birlikte 200 TL giriş aidatı ve yıllık aidatı dekontunu immib@immib.org.tr adresine gönderilmesi yeterlidir. 200 TL'lik tutar Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği, Çelik İhracatçıları Birliği, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği, İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, Mücevher İhracatçıları Birliği, ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği için geçerlidir.

Hizmet İhracatçıları Birliği için Üye İlişkileri ve Uygulama Şubesi ile iletişime geçilmesi rica olunur.

 

  • İlgili kurumlara/firmalara verilmek üzere üye olduğumuza dair belgeyi nasıl temin edebiliriz?

immib@immib.org.tr adresinden üye bilgi kartınızı vergi veya Birlik sicil numaranızı belirterek talep edebilirsiniz. Mail yolu ile tarafınıza dönüş yapılacaktır. 

 

  • İMMİB alt kodları nelerdir?

 

BİRLİK KOD BİRLİK  BİRLİK ADI
9 MADEN   İSTANBUL MADEN İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
10 ELEKTRİK ELEKTRİK VE ELEKTRONİK İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
11 DEMİR

İSTANBUL DEMİR VE DEMİRDIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

12 KİMYA İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
23 MÜCEVHER MÜCEVHER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
24 ÇELİK ÇELİK İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
28 HİZMET HİZMET İHRACATÇILARI BİRLİĞİ